fbpx

TREMA – jak sobie z nią poradzić

Terapie Dotykiem Kraków - Terapia czaszkowo-krzyżowa na tremę

TREMA – uporaj się z nią

Trema w większym lub mniejszym stopniu towarzyszy nam już od wczesnych dziecięcych lat. Niektórym z nas, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie, bez tego delikatnego dreszczyku. Zatem to uczucie znane bardzo dobrze większości ludzi.

Według słownikowej definicji, to podniecenie połączone z lękiem, obawą i zdenerwowaniem, utrudniające koncentrację i możliwość działania. Stres związany z wystąpieniem pojawia się przed lub w trakcie samego wystąpienia.

Odczuwanie tremy przez osobę występującą oraz to, w jaki sposób sobie z nią radzi, ma ogromny wpływ na słuchaczy, którzy zwykle wyczuwają takie zachowanie. Drżenie rąk, głosu, czerwienienie się czy nerwowe przestępowanie z nogi na nogę to elementy widoczne dla audytorium. Jednocześnie, występujący świadomy wysyłanych sygnałów niewerbalnych, zamiast skupić się na wystąpieniu, zaczyna się jeszcze bardziej tremować, co przekłada się na jakość wystąpienia.

A pamiętajmy, że przy rozpoczynaniu wystąpienia mamy do czynienia ze zjawiskiem pierwszego wrażenia, które ma miejsce w ciągu 15 pierwszych sekund i rzutuje na dalszy odbiór występującego. Zgodnie z modelem Mehrabiana – 55 proc. przekazu stanowią elementy niewerbalne, 38 proc. to barwa i ton głosu, słowa stanowią tylko 7 proc. Rozpoczynając wystąpienie, warto zatem skupić się na tym, co w danym momencie najistotniejsze, czyli elementach niewerbalnych i głosie.

Zapraszamy do lektury artykułu Małgorzaty Madejskiej

OSOBY ZAINTERESOWANE TERAPIAMI W WALCE Z TREMĄ ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NASZYM GABINETEM

Prowadzimy indywidualne sesje pracy z ciałem z elementami terapii kamertonami, dzięki którym uwolnisz się od traum i lęków leżących u podstawy powstawania tremy.

Zapoznaj się z metodą EFT zwaną również tappingiem.

EFT to metoda uwolnienia psychosomatycznego sprawdzająca się w przypadku:

  • Problemów natury psychologicznej (obsesje, lęki, fobie, traumy, kompleksy, uzależnienia);
  • Problemów zdrowotnych (migreny, zaburzenia snu, zaburzeniach widzenia, zaburzenia ciśnienia krwi, zaburzenia czynności seksualnych;
  • Ataków gniewu, depresji, niepokoju;
  • Problemów w relacjach z otoczeniem oraz w zrozumieniu samego siebie.

 

TREMA – uporaj się z nią, nie daj się jej sparaliżować, WYSTĘPUJ i KONCERTUJ z uśmiechem.

Nawigacja wpisu