Terapia Taktylna dla nadpobudliwych dzieci
Zanim napiszę jaki wpływ na nadpobudliwe dzieci ma terapia neurotaktylna dr S. Masgutovej, spróbuję określić znaczenie terminu „nadpobudliwe dzieci”, określenie które obecnie bardzo często jest używane, powiązane z nadpobudliwością psychoruchową i dalej z ADHD. Temat ważny teraz, tym bardziej kiedy dzieci wróciły do szkół, przedszkoli i żłobków, otoczenia w który spędzają bardzo dużo czasu, a które nie zawsze jest przyjemne, miłe i bezstresowe.
Jakie są przyczyny nadpobudliwości ruchowej u dzieci?
- Wśród przyczyn nadpobudliwości wymienia się zachwianie równowagi w układzie nerwowym, pomiędzy siłą procesu pobudzania i hamowania. Jeżeli w fazie największego wzrostu mózgu, występują jakieś przeszkody mogą one doprowadzić do zmniejszenia się liczby połączeń nerwowych. To w rezultacie może spowodować zaburzenia procesów nerwowych i wpłynąć na opóźnienie kształtowania się mowy, czytania, pisania, a także myślenia. Jest to jedna z przyczyn powstawania ADHD.
- Do innych przyczyn możemy zaliczyć czynniki genetyczne.
- Również uszkodzenia powstałe w życiu płodowym, a także w czasie porodu (np. niedotlenienie mózgu).
- Pamiętajmy jednak, że niejednokrotnie przyczyną ADHD stają się błędy wychowawcze i nerwowy tryb życia dziecka.
- Badania wskazują również, że nadpobudliwość jest często spowodowana chemicznymi dodatkami do żywności. Największymi winowajcami są konserwanty, substancje barwiące i smakowe.
Jak przejawia się u dziecka nadpobudliwość psychoruchowa?
Dzieci są impulsywne, są nadmiernie ruchliwe, wykazują ciągły deficyt uwagi. Warto tutaj zaznaczyć, że występowanie tych objawów znacznie utrudnia funkcjonowanie społeczne dzieci. Nadpobudliwość może także odbić się na nauce i wpłynąć na rozwój fizyczny dziecka. Nie jest łatwo określić wszystkie objawy nadpobudliwości, bo te często są zmienne i mogą trwać latami.
Mogą pojawić się również fizyczne dolegliwości związane z nadpobudliwością do których należą: długotrwałe problemy ze snem, alergie, astma, brak apetytu, bóle głowy czy żołądka.
Rodzice dzieci nadpobudliwych
Rodzice są najważniejszymi lekarzami i diagnostykami swoich dzieci. Jeżeli zauważą jakiekolwiek symptomy, bardzo ważna jest szybka reakcja, a przede wszystkim uświadomienie sobie tego faktu.
Jeśli rodzice zignorują problem nadpobudliwości, dziecko może z upływem czasu stać się niezdarne, wpadać na przedmioty, mieć ciągły deficyt uwagi. To może negatywnie wpłynąć na rozwój społeczny dziecka, ponieważ nadpobudliwe dzieci często są agresywne i niespokojne.
Najważniejsze dla rodzica dziecka nadpobudliwego, to świadomość, że u dziecka nadpobudliwego występuje stałe napięcie wynikające ze wzmożenia procesów nerwowo-mięśniowych i psychicznych. Właśnie to napięcie zmusza je do bycia aktywnymi, jakby cały czas odczuwały wewnętrzny niepokój. Tego niepokoju nie można złamać na siłę np. karą, bo wówczas osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego, czyli niepokój się zwiększy, dojdzie do tego upór, zaciętość, a często kłamstwa w celu uniknięcia kary.
Dzieci nadpobudliwe są często dziećmi trudnymi, wymagającymi większego wkładu pracy, większej cierpliwości bardziej przemyślanego, konsekwentnego działania dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów wychowawczych.
Dziecko potrzebuje więcej zrozumienia, tolerancji i cierpliwości ze strony dorosłych.
Równie ważne jest to, że to męczące dla otoczenia zachowanie dziecka, jemu samemu sprawia również poważne problemy, bo przecież trudniej mu znaleźć przyjaciół, trudno odnieść sukces, trudniej usłyszeć pochwały.
Terapia NeuroTaktylna dr S. Masgutovej dla dzieci nadpobudliwych
Jednym ze wskazań do prowadzenia terapii taktylnej jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej dzieci (ADHD, ADD).
Terapia taktylna to specjalne techniki stymulacji/pobudzenia, czyli delikatnego masażu, rozciągania, gładzenia – które pobudzają i przygotowują receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych pochodzących z otoczenia.
Ponadto, terapia zwiększa świadomość ciała i reguluje zaburzenia w odbiorze wrażeń dotykowych. Normalizuje reakcje mózgu na informacje pochodzące ze skóry i mięśni. Działa również relaksująco i wyciszająco na układ nerwowy. Obniża poziom stresu.
- Dzieci po zabiegu terapii NeuroTaktylnej, są znacznie spokojniejsze, wyciszone i skore do rozmów i pracy. Pamiętajmy jednak, że aby terapia przyniosła efekty, należy przygotować się na kilka, a najlepiej kilkanaście zabiegów, wykonywanych regularnie, najlepiej raz w tygodniu.
Dla wzmocnienia wyników terapii, możemy zaproponować wymiennie również terapię czaszkowo-krzyżową.
Szczegóły dotyczące zabiegów Terapii Taktylnej znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy do kontaktu