Świat łamie każdego, a później wielu staje się mocnymi w miejscach złamania.
Ernest Hemingway
Co to jest stres?
Stres jest doświadczeniem, który znamy wszyscy, jest on nieuniknioną częścią życia. Wszyscy wiemy jak odczuwa się stres, niezależnie czy nazywamy go nerwami, napięciem, frustracją, zmartwieniem, przemęczeniem czy presją.
Słowo stres używane jest na wiele sposobów. Pengium Medical Encyclopedia określa stres jako „każdy wpływ, który zaburza naturalną równowagę ciała”. Albo inaczej za Oxford English Dictionary, stres to „siła wywołująca napięcie lub zmuszająca do czegoś”.
Co to jest trauma?
Trauma zaś, jest ogólnie mówiąc, cięższą formą stresu i zawsze jest nieprzyjemna. Trauma może pojawić się jako pojedyncze silne i przygniatające wydarzenie lub jako seria powtarzających się stresujących doświadczeń. Na przykład wypadek samochodowy, upadek, emocjonalnie oziębły rodzic, emocjonalne zaniedbanie, operacja, wyrwanie zęba czy ciężki poród. Traumatyzacja jest właściwie powszechnym doświadczeniem, często wynikającym ze zdarzeń, które są szeroko akceptowane i uznawane za normalne.
Jak reagujemy na traumę?
To jak reagujemy na stres czy traumę, również jest indywidualną sprawą. Trzeba jednak mieć świadomość, że wspomnienia traumy są nie tylko psychiczne, lecz są zatrzymywane w ciele jako fizjologiczne doświadczenia. To właśnie dlatego osoby doświadczające traumy często mają napięte mięśnie a częstość skurczów ich serca może wzrosnąć przy najmniejszym zdenerwowaniu. Mogą również dostać zimnych potów bądź „zamrozić się” w nieruchomej pozycji, gdy odczują zagrożenie. Również jednym z głównych impulsów ciała, gdy napotyka ono stresujące, traumatyczne zdarzenie jest skurcz. Skurcz ten utrzymuje się, gdy siły wywołujące go są nierozwiązane.
Zajmując się fizjologicznymi korzeniami traumy, terapia czaszkowo – krzyżowa może doprowadzić do głębokich zmian w nawykowych wzorcach cierpienia.
Symptomy traumy
Osoba która uległa traumatyzacji, zazwyczaj cierpi:
- z powodu wyjątkowej wrażliwości,
- stale powracających wspomnień,
- niepewności,
- bezsilności,
- nerwowości,
- nieufności,
- wahań nastroju lub
- napadów paniki.
Mogą też rozwinąć się inne symptomy takie jak:
- zaburzenia pokarmowe,
- bóle głowy,
- napięcia w okolicy żuchwy,
- przewlekłe zmęczenie,
- astma,
- problemy w układzie moczowym czy
- bóle pleców.
Skutki traumy i stresu
Jak zauważył Peter Levine, „jeśli nie jesteśmy w stanie przejść przez traumatyczne doznania i odpowiednio na nie zareagować, niedokończony proces może wpływać na nasze dalsze życie”.
Skutki działania długotrwałego stresu lub traumatyzacji na ciało mogą być poważne dla ludzi, którzy ich doznają. Utrzymywać się będzie napięcie mięśni, wysokie ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, wiele zmian hormonalnych, a procesy trawienne zostaną spowolnione. Zatem, jeżeli stres się przedłuża – zdrowie może zacząć się pogarszać.
Terapia czaszkowo- krzyżowa na stres i traumę
Ludzie przychodzą na terapię czaszkowo-krzyżową z różnych powodów i z różnymi motywacjami. Niektórzy wiedzą o niesionych przez nią korzyściach w przypadku zaburzeń somatycznych, inni używają jej by poradzić sobie ze stresem, traumami właśnie lub trudnościami psychologicznymi, jeszcze inni by doprowadzić do większej integracji umysłu, ciała i ducha. Pięknem tej pracy jest to, że obejmuje ona wszystkie te aspekty.
Rezultaty pomocy terapią czaszkowo-krzyżową często są znakomite, nawet gdy inne medyczne i terapeutyczne podejścia zawiodły. Głębię terapii czaszkowo-krzyżowej wyjaśnia jej działanie na najbardziej fundamentalnym fizjologicznym poziomie, tym który odpowiada za ruch pierwotnego oddychania. Podejście to ma zdolność do omijania, albo do przechodzenia przez opinie lub umysłową ochronę, jaką posiadamy. Pracujemy bezpośrednio z mądrością ciała.
Terapia czaszkowo-krzyżowa w praktyce
Podczas wykonywania delikatnego masażu czaszkowo-krzyżowego często ciało pozbywa się mechanizmów obronnych, klienci odczuwają to często, jakby się „rozpłaszczali”, wtapiali wręcz w łóżko, kołysali na falach oceanu… Czują niemal błogostan, zwłaszcza jeśli wcześniej byli zestresowani. Wszystko jest na swoim miejscu – nie trzeba się spinać, analizować, starać, walczyć, kontrolować. W tym stanie możemy przyjrzeć się naszemu życiu z dystansem, pojawia się większa przestrzeń. Nowa perspektywa.
Natomiast po sesji? Niewykluczone zakwasy, jak po ciężkim treningu, czasami euforia i radość, a czasami przygnębienie i melancholia. Albo pragnienie, żeby przeleżeć cały dzień. Z drugiej strony twarz staje się świetlista, oczy bardziej wyraziste, całe ciało jest jakby cieplejsze, rozluźnione, miękkie.
Często mówi się, że po sesji ciało pracuje jeszcze przez co najmniej 48 godzin, ale na poziomie psychiki ta praca może trwać znacznie dłużej. Czasami coś się przypomina, pojawiają się nowe reakcje, odzywają się różne emocje. Dlatego ważne jest, żeby po sesji nigdzie nie biec, nie zagłuszać tego doświadczenia, najlepiej odpocząć i zagłębić się w siebie, w swoje wnętrze, spróbować się odciąć od tego co nas otacza. Pozwolić ciału się wybrzmieć…
Jeżeli zachodzi taka potrzeba, po uzgodnieniu z klientem, w tym przypadku terapię czaszkowo-krzyżową łączymy z opukiwaniem (metoda EFT).
ZAPRASZAMY
Opracowanie własne na podstawie książki „Mądrość ciała. Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia”, Warszawa 2012.
Więcej o terapii czaszkowo-krzyżowej TUTAJ